نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

عزیز سانجار، دانشمند ترکیه برنده جایزه نوبل شیمی شد


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=725

thumbs_b_c_db523357c37bd2adb8f9e3add3ba17e4

کمیته نوبل مستقر در سوئد اعلام کرد که جایزه نوبل شیمی به توماس لیندال از سوئد، پل مودریچ از آمریکا و عزیز سانجار از ترکیه بصورت مشترک اعطا شده است.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد با برگزاری نشست خبری اعلام کرد که لیندال، مودریچ و سانجار بدلیل کشف “چگونگی حفاظت سلول های بدن از دی‌ان‌ای آسیب دیده”، شایسته کسب جایزه نوبل شیمی امسال شدند.

پژوهشهای این سه شیمیدان در زمینه دانش بنیادی چگونگی عملکرد یک سلول زنده و استفاده از آن، برای توسعه شیوه جدید درمان سرطان بکار می رود.

– عزیز سانجار، دانشمند ترکی در سال 1946 در استان ماردین ترکیه متولد شده است. وی سال 1977 در دانشگاه تکساس دوره دکتورا خود را سپری کرد. وی در حال حاضر در رشته پزشکی در دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، کلاسهای زیست‌شیمی و زیست‌فیزیک را تدریس می کند.

– توماس لیندال، دانشمند سوئدی در سال 1938 در استکهلم به دنیا آمد. لیندال که ازانستیتوی کارولینسکا فارغ تحصیل شد بین سال های 1978-1982 در دانشگاه یوتبری در ریشته شیمی فیزیولوژی و پزشکی کار کرد. وی در حال حاضر رئیس بخش سرطان مرکز تحقیقات سرطان کلارا است.

– پل مودریچ ، دانشمند آمریکایی که سال 1946 در کالیفرنیا متولد شد، از دانشگاه استاندفورد فارغ تحصیل شد. وی در حال حاضر در دانشگاه دوک در رشته پزشکی کلاس های زیست‌شیمی را تدریس می کند.

لیندال، مودریچ و سانجار جایزه نقدی به مبلغ 8 میلیون کرون سوئد ( حدود 970 هزار دلار) را بین خودشان تقسیم خواهند کرد. مراسمی که در تاریخ 10 دسامبر برابر با سالگرد درگذشت آلفرد نوبل برگزار خواهد شد به خود این سه شیمیدان دیپلم افتخار و مدال طلا نیز ارائه خواهد شد.

همچنین فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد فردا برنده جایزه نوبل ادبیات و روز جمعه نیز برنده جایزه نوبل صلح را اعلام خواهد کرد. برنده جایزه نوبل اقتصاد نیز در 12 اکتبر اعلام خواهد شد.

نامزدهای جایزه نوبل که معتبرترین جایزه دنیای علم است، توسط اعضای هیئت‌های متخص ، تعیین می شود و به نتیجه رای گیری اعضای آکادمی، نامزدی که اکثر آرا را به دست آورد صاحب جایزه نوبل می شود.