نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

راین ، زمزمه‌ای از میراث کهن


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=5976

در گذشته‌های دور آن زمان که هستی یک شهر اطراف ارگی تاریخی شکل گرفت، زمزمه‌هایی از میراث کهن، هویت یک ملت و قلبی بزرگ از مردم کویر‌نشین در اسمی به نام راین خلاصه شد.

شهر تاریخی و خوش آب‌وهوای راین در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر کرمان و ۱۱۵ کیلومتری شمال جیرفت قرار دارد. این شهر بر دامنه هزار با ارتفاع ۴۵۰۱ متر، مرتفع‌ترین کوه جنوب ایران و ارتفاعات مرکزی کشور آرمیده است. از مهم‌ترین جاذبه‌های راین می‌توان به ارگ، آبشار، چنارهای هزارساله، سرو چهارصد ساله، دهانه‌های آتشفشانی، چشمه‌های آب معدنی و مرقد مطهر سه امامزاده اشاره کرد. راین با قدمت و تمدن کهن به‌ دلیل قرار گرفتن در بزرگراه غرب به شرق و راه کرمان به جیرفت و بندرعباس، موقعیتی مناسب دارد و یکی از مراکز داد و ستد کالا و همچنین بافت پارچه‌های ارزشمندی بوده است که حتی به مناطق دور مانند مصر نیز صادر می‌شد. این منطقه در گذشته یکی از مراکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ نیز بوده است. وزیری، مؤلف کتاب جغرافیای کرمان، راین را چنین توصیف کرده است: «باغستانی فسیح، مرغزاری نزه و بدیع، آبش با سلسبیل برادر و هوایش با فردوس برابر.»

ارگ راین (ورودی حاکم‌نشین)

مهم‌ترین جاذبه تاریخی این دیار کهن، ارگ راین است. ارگ راین، با مساحتی بیش از بیست و دو هزار متر مربع، در جنوب غربی شهر کنونی راین و بر بلندای تپه‌ای قرار گرفته است. دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از ۱۰ متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سردر بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد. قلعه، عناصری چون بازار، مسجد، زورخانه و عامه‌نشین دارد.

قلعه راین یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی این استان به شمار می‌رود و قدمت آن به دوره صفویه –قاجاریه باز می‌گردد.

مکان‌های مذهبی

مرقد مطهر امامزاده شیرخدا، امامزاده سید علی و امامزاده زید در شهر راین است. نسب شیرخدا با ۹ واسطه به امام صادق (ع)، نسب امامزاده سید علی با ۱۰ واسطه به امام حسن مجتبی (ع) و نسب امامزاده زید با ۷ واسطه به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد. مرقد شیرخدا در خیابان امام خمینی (ره) (میدان شیرخدا) و مرقد امامزاده سیدعلی و امامزاده زید در خیابان طالقانی است.

درختان کهنسال

چنارهای هزارساله در کنار مسجد جامع، سرو چهارصدساله واقع در مقابل حرم امامزاده زید و بلوار افلاطون (انتهای خیابان شریعتی) از جاذبه‌های طبیعی شهر راین است.

صنایع‌دستی راین

مهم‌ترین و معروف‌ترین صنایع‌دستی راین، صنایع فلزکاری است. کارد و چاقوی ساخت صنعتگران راین، معروف و مشهور است. بافت فرش دستباف هم در این منقطه رواج دارد.

دهانه آتشفشانی راین

از دیگر جاذبه‌های طبیعی راین می‌توان به بزرگ‌ترین دهانه آتشفشانی در نزدیکی روستای قلعه حسن‌علی به همراه ۱۴ دهانه کوچک‌تر و چشمه‌های آب معدنی اشاره کرد. در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب راین و در مسیر یکی از رودخانه‌های کوه هزار، چشمه‌های آب معدنی از دسته آب‌های کلورید سدیک بیکربنات کلسیم سنگین و شبیه آب معدنی اریاژ ایزره فرانسه وجود دارد و برای درمان بیماری‌های راشیتیسم و روماتیسم مؤثر است. در مورد معادن نیز لازم است به معدن مرمر راین اشاره کرد که شهرت جهانی دارد. حرم حضرت علی (ع) و عمارت تاج محل، زیباترین بنای تاریخی هند، گویای مرغوبیت مرمر راین است.

دره اردیکان

یکی از دره‌های سرسبز کوهستان هزار است. این دره از طریق جاده ماشین‌رو به بخش راین متصل می‌شود. اردیکان بلندترین نقطه‌ مسکونی ایران به شمار می‌رود و دارای ارتفاع ۳۳۰۰ متر است.

کوه هزار

کوه هزار، با داشتن هزار نوع گیاه گوناگون، هزار نامیده شده ‌است و با ارتفاع ۴۵۰۱ متر، مرتفع‌ترین کوه جنوب ایران و ارتفاعات مرکزی کشور است. روستاهای دامنه کوه هزار مانند دودران زیارتگاه، باب زنگی و گیشیگان، با آب و هوایی بسیار دلپذیر و آبشار زیبای راین که در دل آن کوه قرار دارد در فصل بهار و تابستان پذیرای دوستداران طبیعت هستند. هزار با وسعت ۹۰۰ کیلومتر مربع، سرچشمه رودخانه‌هایی چون هلیل رود، هفت کوسک، چاری و تهرود است. مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران، روستاهای باب زنگی و اردیکان با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارند. کوه هزار (بام جنوب ایران) آبشار راین یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی کوه هزار، آبشار زیبایی است که در ۱۴کیلومتری شهر راین قرار دارد.

میراث کرمان