نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

5 غذای مفید برای درد مفاصل


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=8177

ناراحتی مفاصل یا درد مفاصل به طور معمول در دست ها، باسن، ستون فقرات، زانوها و پاها احساس می شود.

برخی از افراد درد، ضربان یا احساس سوزش در نواحی مفصلی خود را تجربه می کنند. انجام فعالیت زیاد باعث افزایش درد مفاصل می شود.

درد مفاصل زمانی اتفاق می‌افتد که فرد آسیب قبلی به نواحی مفصلی داشته باشد، سایر بیماری‌های مزمن پزشکی، افسردگی، اضطراب، استرس، وزن اضافی و سلامت ضعیف داشته باشد. راه های مختلفی برای بهبود سلامت مفاصل وجود دارد، مانند ورزش و تغذیه مناسب.

درد مفاصل حرکات شما را محدود می کند و بسیار دردناک است. ناراحتی مفاصل یا درد مفاصل می تواند در قسمت های مختلف بدن رخ دهد. برای رهایی از درد مفاصل توصیه می شود به رژیم غذایی خود توجه کنید. در این مطلب ما غذاهای مفید برای درد مفاصل را گردآوری کرده ایم.

آجیل هایی مانند بادام و فندق

دانه ها و مغزها مانند بادام، فندق، گردو و بادام زمینی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند و خاصیت ضد التهابی دارند.

این دانه ها و آجیل همچنین حاوی فیبر، کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین E هستند و منبع خوبی از چربی های اشباع نشده و تک غیراشباع هستند که برای مفاصل مفید هستند و برای قلب نیز مفید هستند.

میوه ها

انواع توت ها مانند زغال اخته، شاه توت، توت فرنگی، کرن بری و تمشک سرشار از آنتی اکسیدان هستند. چندین مطالعه اثر توت بر روی مفاصل را ثابت کرده است. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها از بدن در برابر رادیکال های آزاد و التهاب محافظت می کنند.

سبزیجات

در مطالعات حیوانی، سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و گل کلم حاوی سولفورافان هستند، ترکیبی طبیعی که از التهاب در آرتروز جلوگیری می کند.

همیشه سبزیجات فصل را انتخاب کنید و حتما قبل از مصرف آنها را کاملا بشویید تا سموم و کودهای مصرفی در حین کشت قبل از پخت به طور کامل از بین بروند.

روغن زیتون

مطالعات زیادی در مورد نقش روغن زیتون بر سلامت انسان انجام شده است. از مفید بودن برای مفاصل گرفته تا یکی از سالم ترین روغن ها برای قلب انسان، روغن زیتون به دلایل بسیاری قطعا انتخابی سالم است.

برای داشتن مفاصل بهتر، روغن زیتون را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. روغن زیتون ممکن است خطرات مرتبط با التهاب را کاهش دهد.

شکلات تیره

شکلات تلخ یک غذای سالم است که دست کم گرفته شده است. فواید زیادی دارد که یکی از آنها ضدالتهابی بودن آن است.

التهاب مزمن منجر به عوارض سلامتی مانند دیابت، آرتریت و حتی سرطان می شود. خواص ضد التهابی موجود در شکلات تلخ به محافظت از بدن در برابر اثرات مضر التهاب کمک می کند.

شما همچنین می توانید این غذاها را برای درد مفاصل خود مصرف کنید

در کنار این غذاها، غذاهای دیگری نیز وجود دارد که می توان آنها را به رژیم غذایی معمولی اضافه کرد. این غذاها می توانند با ترکیبات ضروری به محافظت از مفاصل کمک کنند.

فلفل قرمز، سالمون، جو، زردچوبه، سیر، زنجبیل، اسفناج و انگور را می توان برای مفاصل مصرف کرد.

اگرچه این توصیه ها بر اساس گزارشات و تحقیقات بهداشتی است، قبل از ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی باید با پزشک مشورت کرد. هنگامی که رژیم غذایی خاصی به هر فردی توصیه می شود، عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامت فعلی، بیماری های مزمن در نظر گرفته می شود.