نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

چگونه یک رابطه سمی را تشخیص دهیم؟


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=8572

رابطه سمی نوعی رابطه است که زمانی رخ می دهد که یک یا هر دو طرف نتوانند یک ارتباط سالم و پویایی روابط را در سطحی که به دیگری آسیب می زند، حفظ کنند.

علائمی را که نشان می دهد در یک رابطه سمی قرار دارید چیستند؟ راه های رهایی از چنین رابطه ای چیست؟

 

دستکاری، کنترل، دروغ گفتن

روابط سمی از نظر روحی و جسمی بر افراد تأثیر منفی می گذارد. چنین روابطی ممکن است شامل برخی یا همه عناصر مانند دستکاری، کنترل، دروغگویی، توهین و خشونت باشد. فردی که در یک رابطه مسموم است ممکن است اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست بدهد و ممکن است مشکلات روانی مختلف، به ویژه اضطراب و افسردگی را تجربه کند.

چگونه می توانیم بفهمیم؟

اگر در رابطه خود روز به روز احساس ناراحتی می کنید

اگر دائماً با شریک زندگی خود دعوا می کنید

اگر در برقراری ارتباط و گفتگو با شریک زندگی خود مشکل دارید

اگر در رابطه خود دائما مورد انتقاد، تحقیر و تحقیر قرار می گیرید

اگر در معرض دستکاری قرار می گیرید و اغلب از طرف شریک زندگی خود دروغ می شنوید

اگر دستور کار حسادت هرگز تمام نمی شود

و در نهایت، اگر از نظر جسمی بیمار هستید یا اگر در معرض خشونت عاطفی قرار گرفته اید، ممکن است در نظر گرفته شود که در یک رابطه مسموم هستید.

هر فردی با ارزش است و سزاوار دوست داشتن است

هیچ یک از موارد ذکر شده در اینجا را نمی توان در یک رابطه سالم در نظر گرفت، هر فردی ارزشمند است و شایسته دوست داشتن است. باید به یاد داشته باشید که لازم نیست در یک رابطه سمی باشید. افرادی که باعث شدند امروز روز بدی داشته باشید متعلق به دیروز هستند. مردم را از دیروز به امروز نیاورید.

آیا خلاص شدن از شر این رابطه امکان پذیر است؟

ابتدا باید بپذیرید که رابطه شما اکنون یک رابطه سمی است.

شما باید تصمیم بگیرید که رابطه خود را با شریک زندگی خود پایان دهید و به تصمیم خود پایبند باشید. هنگامی که تصمیم خود را برای پایان دادن به رابطه با شریک زندگی خود به اشتراک می گذارید، سعی کنید تا حد امکان از آنها دوری کنید زیرا خلاص شدن از شر یک رابطه سمی می تواند چالش برانگیز باشد.

در این فرآیند باید سعی کنید از پشتیبانی حرفه ای بهره مند شوید. خیلی سریع یک رابطه را شروع نکنید تا رابطه ای را که به پایان رساندید فراموش نکنید و از رابطه خود درس بگیرید.

بعد از یک رابطه مسموم، احساس بهتر شدن کمی طول می کشد. باید با خودتان صبور باشید و سعی کنید برای چیزهایی که دوست دارید وقت بگذارید.