نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

مصرف زیاد نمک موجب پوکی استخوان می‌شود


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=2737

پژوهشگران علوم پزشکی هشدار دادند که دریافت زیاد نمک، اثرات مضری بر سلامتی ما دارد . آنان عنوان کردند که با مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی روزانه ، انسان مستعد ابتلا به شمار زیادی از مشکلات پزشکی و امراض مختلف نظیر بیماری‌های قلبی ، سنگ کلیه و پوکی استخوان می‌شود.

نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که مصرف زیاد نمک ، کلسیم را از استخوان ها می گیرد و باعث دفع آن از ادرار می شود. به همین دلیل باعث نازک شدن استخوان می شود. در نتیجه با افزایش سن، استخوان ها به راحتی می شکنند. هم اکنون توصیه می شود برای کاهش خطر پوکی استخوان، مصرف نمک بایستی کاهش یابد.

گرچه مصرف نمک به مقدار کم در برنامه غذایی ما لازم و ضروری است. ولی ما معمولاً ۱۰ تا ۲۰ برابر مقدار مورد نیاز بدن، نمک مصرف می کنیم.

نیاز انسان به طور روزانه به نمک کمتر از ۶ گرم است اما متاسفانه در بسیاری از جوامع شهری نمک بیشتری مصرف می‌شود چرا که به غذاهای فوری مقدار زیادی نمک افزوده می‌شود. با توجه به رواج مصرف این غذاها در جوامع شهری افراد روزانه ۲ تا ۳ برابر بیش از حد مجاز نمک مصرف می‌کنند که این میزان گاهی به ۲۰ تا ۳۰ گرم می‌رسد.

مصرف زیاد نمک از عوامل موثر در بروز پوکی استخوان است راز این ارتباط را پیدا کرده‌اند. این کارشناسان به تازگی دریافته‌اند که ظاهرا کلسیم و سدیم هر دو توسط یک مولکول مشترک در بدن تنظیم می شوند.

وقتی مقدار سدیم (نمک‌) در خون زیاد شود بدن از طریق ادرار به طور خودکار سدیم زیادی را دفع می‌کند اما در این فرآیند طبیعی کلسیم نیز همراه سدیم از بدن خارج می‌شود. به این ترتیب کلسیم ذخیره شده در بدن به میزان زیادی تخلیه می‌شود و از دست می‌رود.

افزایش کلسیم در ادرار عامل تشکیل سنگ کلیه است و از سوی دیگر به پوکی و ضعف استخوانها منجر شده و در نتیجه خطر ابتلا به پوکی استخوان را تشدید می‌کند.

لازم به ذکر است استفاده بیش از حد از نمک افزایش دفع کلسیم را در پی دارد بنابراین احتمال ابتلا به سنگ کلیه را بیشتر می‌کند علاوه بر آن افراط در مصرف این ماده موجب ابتلا به بیماری هایی مانند فشارخون و عوارض قلبی می‌شود.

منبع : پزشکان بدون مرز

نمک