نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

فواید نعناع برای پوست و روش های استفاده از آن برای زیبایی


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=3698

گیاه نعناع خواص دارویی بسیار زیادی دارد که انواع مشکلات پوست را برطرف می کند فقط کافیست روش های استفاده از آن برای پوست را بدانید.

نعناع یک جز رایج است که برای طعم دادن به غذا در سراسر دنیا به کار می رود. هم چنین یک جز معمول در محصولات آرایشی است، به خاطر فواید عالی اش برای مراقبت از پوست است که ارائه می دهد. در مرطوب کننده ها، تمیز کننده ها، نرم کننده ها، مرهم ها، و حتی شامپو نیز یافت می شوند.

این محصولات معمولاً ادعا می کنند که “اثرات خنک کنندگی” بر روی پوست دارند، اما نعناع هزاران فایده دیگر دارد که برای مراقبت از پوست است.

نعناع یک منبع بسیار عالی از منتول است و دارای خواص آنتی باکتریایی قوی است. این جز فواید زیر را برای پوست شما ارائه می دهد.

فواید نعناع برای پوست

روشن کردن پوست:

نعناع یک اثر بسیار خوب و آرامش بخش روی پوست شما دارد. هنگامی که برای پوست اعمال می شود، به آن اجازه می دهد مشکلات و عیب ها را خوب و تسکین دهد. باعث می شود پوست شما بعد از هر درمان روشن و با طراوت تر به نظر برسد.

درمان آکنه:

نعناع خاصیت ضد باکتری قوی دارد و دارای اسید سالیسیلیک است که هر دو به طور موثر از آکنه جلوگیری می کنند. هم چنین حاوی ویتامین A است که ترشح روغن را در افرادی که پوستی چربی و جوش دارند کنترل می کند. استفاده از این جز باعث خشک شدن و رفع آکنه می شود در حالی که منافذ خود را تمیز می کنند.

تسکین نیش حشرات و دیگر تحریکات:

خاصیت ضد التهابی این ماده باعث تسکین سوزش از پشه پشه و دیگر شرایط تشدید پوست می شود.

آبرسانی پوست:

زمانی که با مواد اولیه مناسبی مورد استفاده قرار می گیرید، می توانید با سفت کردن منافذ پوست خود، رطوبت را در پوست خود برسانید. هم چنین پوست خشک و خارش پوست را نرم می کند.

سفت کردن پوست:

نعناع یک سفت کننده ملایم است که می تواند برای سفت کردن پوست به کار رود. این جز غبار و دوده را از منافذ خود پاک می کند و آن ها را سفت می کند و پوست شما را نرم تر و آبدار می کند.

خلاص شدن از شر جوش های سر سیاه:

جوش های سر سیاه وقتی کثیفی و روغن به منافذ شما وارد می شود و باعث مسدود شدن آن ها می شود بوجود می آیند. همان طور که در بالا ذکر شد، نعناع باعث تمیز کردن منافذ پوست شما می شود و آن ها را محکم تر می کند.

جوانسازی پوست:

استفاده از نعناع می تواند گردش خون را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که پوست شما تغذیه خوبی دارد. چنانچه بخش سلامت نمناک گفته شده است این پوست بدن شما را تمیز می کند و آن را سالم نگه می دارد. جز تشکیل دهنده نیز غنی از آنتی اکسیدان ها هستند که پوست تان را بدون آسیب حفظ می کنند.

کاهش روند پیری:

تضمین اینکه پوست شما تغذیه می شود و آبدار می شود تنها راه کاهش روند پیری است. همان طور که نعناع گردش خون را به پوست شما افزایش می دهد و آن را هیدراته می کند، تشکیل چین و چروک و خطوط خوب را نیز به تاخیر می اندازد.

حذف و روشن کردن جای آکنه:

مقدار اسید سالیسیلیک برگ های نعناع به گردش روان سلولی کمک می کند. سلول های پوست مرده را از بین می برد و تضمین می کند که سلولهای جدید سالم هستند. این کار به شما کمک می کند با محو کردن آثار آکنه به پوست شفافی دست یابید.

حذف تیرگی زیر چشم:

تیرگی زیر چشم ها می توانند با هزاران عامل ایجاد شوند، اما نعناع می تواند آنها را کاهش دهد و از آن ها با محتوای آنتی اکسیدانی اش جلوگیری کند. این آنتی اکسیدان ها به التیام پوست و احیای آن کمک می کنند. پوست زیر چشم شما آسیب پذیر و مستعد آسیب است – آنتی اکسیدان ها به وسیله خنثی سازی رادیکال های آزاد، آن را عاری از آسیب نگاه می دارند.

چگونه می توانید از نعناع برای پوست خود استفاده کنید:
مشخص شده که نعناع برای سلامتی پوست فواید زیادی دارد. حالا، بیایید در سلامت نمناک به روش های مختلفی نگاه کنیم که می توانید در برنامه مراقبت از پوست خود بگنجانید.

پک خیار، برگ های نعناع، و گوشت برای سفید کنندگی پوست:

مواد لازم:

برشی نیم سانتی از خیار

10 – 12 عدد برگهای نعناع

نصف قاشق غذاخوری عسل

زمان آماده سازی:

2 دقیقه

زمان درمان:

20 دقیقه

طرز تهیه:

مواد را با هم رنده کنید تا یک مخلوط صافی تهیه کنید. این مخلوط را روی صورت خود بمالید. بگذارید حدود 20 دقیقه بماند. سپس با آب سرد بشوئید.

1 – 2 بار در هفته این کار را انجام دهید.

پک پوستی موز و نعناع برای داشتن پوست درخشان:

مواد لازم:

دو قاشق غذاخوری موز له شده

10 – 12 عدد برگ نعناع

طرز تهیه:

موز را با برگ های نعناع له کنید تا یک مخلوط صاف تشکیل شود. این مخلوط را روی صورت خود بمالید. بگذارید 15 تا 30 دقیقه بماند.

1 – 2 بار در هفته انجام دهید.

پک لیمو و نعناع برای آکنه:

مواد لازم:

10 – 12 عدد برگ نعناع

یک قاشق غذاخوری آب لیمو

طرز تهیه:

برگ های نعناع را با هاون و دسته هاون خرد کنید و عصاره لیمو را اضافه کنید. این مخلوط را بر روی آکنه، زخم آکنه و مناطق مستعد جوش پوست خود بمالید. بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس با آب سرد بشوئید. یک بار در روز این درمان را انجام دهید.

اسکراب شیر، عسل، جو، خیار و نعناع:

مواد لازم:

1 قاشق غذاخوری جو

10 – 12 برگ نعناع

1 قاشق چایخوری عسل

2 قاشق چایخوری شیر

نیم سانت خیار

طرز تهیه:

خیار را رنده کنید و برگ های نعناع را له کنید. تا زمانی که یک مخلوط نرم شود تمام مواد را با هم ترکیب کنید. این مخلوط را روی صورت خود بمالید و بگذارید برای حدود 7 دقیقه خشک شود. بعد از 7 دقیقه، به آرامی صورت خود را با حرکات دایره ای تمیز کنید تا سلول های مرده پوست را از بین ببرید.
به مدت 2 تا 3 دقیقه پوستتان را با این اسکراب تمیز کنید و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.
2 تا 3 بار در هفته انجام دهید.

پک ماست و نعناع برای پوست خشک:
مواد لازم:

دو قاشق غذاخوری ماست

1 قاشق غذاخوری خاک مالتی متی

10 – 12 عدد برگ نعناع

طرز تهیه:

برگ های نعناع را با هاون له کنید و به آن اضافه کنید، ماست و مالتی متی را به آن اضافه کنید. مواد را به هم بزنید تا یک مخلوط صاف به دست آورید. این مخلوط را روی صورت خود بمالید. بگذارید حدود 20 دقیقه بماند. سپس صورت خود را با آب سرد بشوئید.

1- 2 بار در هفته این درمان را انجام دهید.

عسل، گلاب و نعناع برای پوست های عادی:

مواد لازم:

یک قاشق غذاخوری گلاب

نصف قاشق غذاخوری عسل

10 – 12 عدد برگ نعناع

طرز تهیه:

مواد اولیه را برای به دست آوردن یک مخلوط صاف خرد کنید. این مخلوط را روی صورت خود بمالید. بگذارید حدود 20 دقیقه بماند. صورت خود را با آب سرد بپوشانید.

1 یا 2 بار در هفته این درمان را انجام دهید.

پک خیار و نعناع برای آفتاب سوختگی:

مواد لازم:

یک چهارم خیار تازه

10 – 12 عدد برگ نعناع

طرز تهیه:

مواد را به هم مخلوط کنید تا یک مخلوط صاف پیدا کنید. مخلوط را روی قسمت های آسیب دیده پوست خود بمالید. بگذارید حدود 20 دقیقه بماند.
با آب سرد بشویید. دو بار در روز این درمان را انجام دهید.

برگ های نعناع برای پوست خشک و خارش دار:

مواد لازم:

6 قاشق چایخوری برگ های نعناع تازه

نصف لیتر آب

لیف حمام

طرز تهیه:

در حدود 20 دقیقه برگ های نعناع را در نیم لیتر آب بجوشانید. بگذارید آب خنک شود و سپس آن را صاف کنید. لیف را در چای سرد خیس کنید. پارچه را روی قسمت آسیب دیده پهن کنید. آن را به مدت 2 تا 3 دقیقه بگذارید. این فرآیند را – 4 بار تکرار کنید.

1 – 2 بار در روز انجام دهید.

آب نعناع به عنوان تونر:

مواد لازم:

1 و نیم فنجان آب

دو قاشق غذاخوری برگ نعناع تازه

پد پنبه

مرطوب کننده

طرز تهیه:

برگ های نعناع را در یک و نیم فنجان آب برای حدود 20 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید آب خنک شود و سپس برگ های نعناع را فیلتر کند. این محلول را با یک پد پنبه پس از شستن صورت خود بمالید. به مرطوب کردن صورت خود ادامه دهید. شما می توانید محلول را در یخچال تان به مدت 6 تا 7 روز ذخیره کنید.

1 – 2 بار در روز این کار را انجام دهید.

ماسک صورت نعناع برای جای آکنه:

مواد لازم:

یک قاشق غذاخوری عسل

15 عدد برگ نعناع خرد شده

1 قاشق چایخوری آب لیمو

طرز تهیه:

تمام مواد را تا زمانی که یک مخلوط صاف پیدا کنید، ترکیب کنید. مخلوط را روی زخم آکنه خود بمالید. مخلوط را به مدت 15 دقیقه بگذارید. صورت خود را با آب سرد بپوشانید.

یک روز در میان انجام دهید.

منبع : سازمان پزشکان بدون مرز