نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

طلای سفیدی که کلسترول را کاهش می دهد!


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=8561

از آنجایی که نخود یک آجیل با ارزش غذایی بالاست، کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را جبران می کند. این ماده غذایی مخصوصاً توسط ورزشکاران قبل از ورزش مصرف می شود، حاوی سدیم، پتاسیم، کلسیم، آهن، پروتئین، فیبر، ویتامین A و ویتامین C است.

– نخود برشته سفید با متعادل کردن اسیدیته معده برای سوزش معده و ترشی مفید است. به ویژه خطر ابتلا به بیماری های معده مانند رفلاکس، ورم معده و زخم را کاهش می دهد.

– نخود تفت داده شده سفید که در بالای لیست رژیم غذایی قرار دارد، به لطف فیبر موجود به شما کمک می کند تا برای مدت طولانی احساس سیری کنید و در مدت کوتاهی وزن کم کنید.

همچنین به دلیل چربی کم موجود در آن از افزایش وزن منطقه ای جلوگیری می کند.

– نخود سفید به لطف فیبر موجود در آن به کاهش وزن کمک می کند و با متعادل نگه داشتن سطح کلسترول، خطر ابتلا به بیماری هایی مانند حمله قلبی و سکته را کاهش می دهد. به ویژه از تنگ شدن عروق جلوگیری می کند.

– به لطف آنتی اکسیدان های موجود در آن، بدن را در مدت کوتاهی پاکسازی کرده و از بازسازی آن حمایت می کند.

علاوه بر این، روغن های موجود در آن، تجدید سلول های پوست را در کوتاه مدت تضمین می کند و از مشکلات پوستی مانند چین و چروک جلوگیری می کند. یک بشقاب گوشت قرمز باید در روز مصرف شود تا میزان پروتئین روزانه بدن تامین شود. با این حال، کسانی که گوشت مصرف نمی کنند می توانند روزی یک کاسه نخود سفید مصرف کنند تا پروتئین مورد نیاز گوشت قرمز تامین شود.

– کلسیم یک ماده ضروری برای رشد استخوان و دندان است. نخود برشته شده سفید به لطف این ماده موجود در آن به رشد سیستم استخوانی کمک می کند. به خصوص کودکان در سنین رشد و زنان باردار باید آن را مصرف کنند. همچنین خاصیت افزایش شیر مادر را دارد.

– وقتی آب 5 عدد لیمو را با 2.5 لیتر آب مخلوط کنید و به مدت 3 روز یک لیوان چای نخود سفید را به طور منظم مصرف کنید، به کاهش وزن در مدت زمان کوتاهی کمک می کند.

– همچنین به لطف ویتامین A از سلامت چشم محافظت می کند. – سدیم فشار خون را متعادل می کند. نخود نیز از مواد غذایی موثر از نظر سدیم است. به این ترتیب از بیماری های جدی مانند فشار خون بالا جلوگیری می شود. خاصیت افزایش شیر مادر را دارد. به زنانی که زایمان کرده‌اند توصیه می‌شود که نخود برشته شده را به طور مرتب مصرف کنند.