نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

شهادت کودک 18 ماهه آذربایجانی با شلیک نیروهای ارمنی


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=2112

به گزارش ائل اوبا به نقل از خبرگزاری ترند ، نیروهای ارمنستان طی روز گذشته با شلیک خمپاره و مین به روستای آلخانلی باعث کشته شدن یک کودک 18 ماهه و مادر بزرگ وی شدند.

زهرا قلی اوا کودک 18 ماهه و مادر بزرگ وی صاحبه الله وئردی اوا متولد سال 1966 در این حمله وحشیانه به افراد غیرنظامی کشته شدند و یک زن دیگر نیز به شدت زخمی شده است.

وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرده است که این جنایت بی پاسخ نخواهد ماند.

نیروهای ارمنی در مناطق اشغالی آذربایجان به کرات روستاهای مرزی آذربایجان را به زیر آتش می گیرند.

تنشها در قره باغ کوهستانی از سال 1988 آغاز شد و تا سال 1993 نیروهای ارمنستان به غیر از این نواحی، هفت منطقه دیگر جمهوری آذربایجان را اشغال کرد. در سال 1994 طرفین به آتش بس دست یافتند، اما تاکنون تلاشهای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای صلح به نتیجه ای نرسیده است.

این حمله که با کشتار گسترده غیر نظامیان آذربایجانی همراه بود به اشغال شهر خوجالی انجامید و تا زمان انعقاد قرارداد آتش بس در سال 1994 نیروهای ارمنی بیست درصد خاک آذربایجان از جمله شهرهای مهم شوشا، لاچین، خواجه وند، کلبجر، آق دره ، آق دام، جبراییل، فضولی ، قبادلی و زنگیلان را نیز به اشغال درآوردند.

تاکنون هیچ کشوری دولت خودخوانده قره باغ را به رسمیت نشناخته و چندین قطعنامه سازمان ملل خواستار رفع اشغال اراضی آذربایجان و تمامیت ارضی این کشور شده اند.

ارمنستان تاکنون این قطعنامه ها را نادیده گرفته است.

ترکشی در تن زهرا، دشنه ای بر پیکر انسانیت

شاید مادربزرگ طفل 18 ماهه را در آغوش کشید تا برای اولین بار قصه هزار و یک شب در گوشش نجوا کند اما صد افسوس که گلوله خمپاره مجال نداد.

گلوله ای که دژخیمان بدنهاد رژیم کودک کش ارمنستان روانه کردند غروب سه شنبه روستای آلخانلی آذربایجان را به خون زهرا قلی اوا و مادربزرگ 51 ساله اش آغشته کرد.

وقتی این فرشته کوچک از دنیای تاریک ما رخت بربست تا دیگر شاهد تلخ کامی این روزگار بی آزرم نباشد تنها یک گناه مرتکب شده بود و آن اینکه هیچگاه حاضر به ترک خانه و کاشانه نشد.

زهرا اولین قربانی خودکامگی رهبران حزب داشناک نیست و با توجه به انفعال جامعه جهانی در قبال معضل قره باغ چه بسا که زهرا های بیشتری درآتش کین و نفرت ارامنه بسوزند.

در این میان جامعه جهانی و هر فرد انسان دوستی مکلف است به هر نحو ممکن اعتراض خود را نسبت به اعمال خشونت، کشتار غیرنظامیان و اشغال اراضی جمهوری آذربایجان بیان دارد.

مگر نه آنکه طبق حقوق بین الملل کشتار غیرنظامیان جنایت بر علیه بشریت محسوب می گردد؟

سخن آخر اینکه ترکشی که زهرای معصوم را پرپر کرد دشنه ای است که هر روز پیکر انسانیت را می شکافد.