نشریه الکترونیکی ائل اوبا

و من آیاته خلق السّموات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم إنّ فی ذلک لآیات للعالِمین

شما ممکن است “سندرم فرسودگی شغلی” را تجربه کنید


لینک مطلب : http://eloba.ir/?p=8162

اگر ما به طور مداوم در زندگی تجاری احساس استرس، ناراحتی و بی قراری کنیم، ممکن است “سندرم فرسودگی شغلی” را تجربه کنیم.

احساس فرسودگی شغلی به ارامی به شیوه ای موذیانه اتفاق می افتد و بهبودی ان زمان می برد، در ادامه راه هایی را که می توانیم با این وضعیت مقابله کنیم را توضیح می دهیم.

امروزه مفهوم فرسودگی شغلی اغلب در روابط، مشکلات خانوادگی، در مدرسه یا در مواجهه با شرایط اشکار مانند پاندمی استفاده می شود.

اگر چه تجربیات بد یا دوره هایی که در دوره های مختلف زندگی ما تجربه کرده ایم معمولا با این کلمه تعریف می شوند، اما در واقع معادل دقیق فرسودگی شغلی را منعکس نمی کنند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید که فرسودگی شغلی نمی تواند خارج از زمینه شغلی استفاده شود. بنابراین اساسا، “فرسودگی شغلی” به طور مستقیم با کاری که انجام می دهیم مرتبط است. بیایید فرسودگی شغلی را به عنوان تقصیر خودمان نبینیم اول از همه، اگر ما فرسودگی شغلی را تجربه می کنیم، نباید ان را به عنوان تقصیر خودمان ببینیم.

در زندگی تجاری ما، تعهدات، مهلت ها، زمان و برنامه های هدف بر همه ما فشار می اورد. هنگامی که ما قادر به مقابله با این استرس نیستیم، احساس اضطراب، ناکارامدی و عدم موفقیت خود را همراه با خستگی جسمی و عاطفی و خستگی نشان می دهد. هر یک از این علائم می تواند ما را تضعیف کند و عملکرد سالم در محل کار را برای ما دشوار کند و شروع به تاثیر منفی بر زندگی غیر کاری ما کند.

بیایید به علائم فرسودگی شغلی توجه کنیم استرس مزمن هر دو تعادل هورمون های استرس ما را مختل می کند و اثربخشی بسیاری از عملکردهای ضروری بدن، از جمله هضم، متابولیسم، خواب و غیره را محدود می کند. خستگی مزمن، از دست دادن اشتها، بی خوابی، اختلال کیفیت خواب، تنش فیزیکی، افزایش اضطراب، احساس خشم و ناامیدی، افسردگی، کاهش ثبات عاطفی، حافظه ضعیف، افزایش عدم توجه، انزوای خود و تمایل به حرکت به دور می تواند به عنوان برجسته ترین علائم محسوب شود.

کاهش بهره وری در محل کار و احساس قطع ارتباط با کار، احساسات دیگری است که به زندگی کاری اختصاص دارد. با این حال، ما نباید مفهوم فرسودگی شغلی را با یک “روز بد” که همه ما هر از گاهی در زندگی خود تجربه می کنیم، اشتباه بگیریم.

هنگامی که ما اثرات فرسودگی شغلی را می بینیم، بیایید اقدام کنیم وقتی متوجه نشانه های فرسودگی می شویم، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که ارزیابی کنیم که چگونه این وضعیت بر زندگی ما تاثیر می گذارد. همه ما این نوع وضعیت را متفاوت تجربه می کنیم و مهم است که از تجربه خود اگاه باشیم. انچه ما باید انجام دهیم این است که یک برنامه برای مبارزه با فرسودگی شغلی ایجاد کنیم و زندگی خود را به تعادل سالم بازگردانیم.

شایع ترین علت فرسودگی کار بدون توقف و تحت فشار زیاد برای مدت زمان طولانی است. اولین گام در کاهش فرسودگی شغلی این است که به خودمان فضای تنفس از فشارهای زندگی کاری بدهیم.

مهم است که استراحت کنیم و استراحت کنیم:

اگر اثرات جسمی و عاطفی فرسودگی شغلی را در خودمان ببینیم، باید به ذهن و بدن خود فرصتی برای ترمیم بدهیم. راه انجام این کار این است که استراحت کنید و استراحت کنید.

بسیار مهم است که حداقل برای دو روز متوالی از کار و سایر منابع استرس دور شویم و فضاهایی را ایجاد کنیم که بتوانیم وقت خود را به تنهایی بگذرانیم.

در طول این زمان، خوابیدن، خوردن سالم، خواندن کتاب و حتی نشستن در اطراف انجام هیچ کاری برای ما خوب نخواهد بود. بیایید انتظارات خود را کاهش دهیم، بیایید وضعیت خود را به اشتراک بگذاریم یکی از ساده ترین راه ها برای مدیریت استرس و فرسودگی ناشی از فشار، کاهش انتظارات ما از خودمان و دیگران است.

هر چه بیشتر انتظارات خود را کاهش دهیم، استرس کمتری را تجربه می کنیم. علاوه بر این، ما می توانیم خلق و خوی ما در تغییر.ما باید ان را با افرادی که می توانند تحت تاثیر ان قرار گیرند و می توانند بخشی از راه حل باشند، به اشتراک بگذاریم.

این شامل ارتباطات زیادی است، از صحبت کردن با دوستان یا اعضای خانواده و گفتن انها به ما نیاز به استراحت، به صحبت کردن با رئیس ما در محل کار برای کاهش عوامل استرس زا. این که ایا ما مدیتیشن، یوگا یا ورزش انجام می دهیم، مدیتیشن یکی از موثرترین راه ها برای کاهش اگاهانه تنش جسمی و روانی است.

مدیتیشن فشار خون را کاهش می دهد و ضربان قلب را کاهش می دهد. همچنین در کاهش استرس و اضطراب بسیار موثر است و مراکز مغزی را که با استرس مبارزه می کنند تقویت می کند. تمرینات فیزیکی مانند یوگا و ورزش نیز همیشه به بدن کمک می کند تا استرس را مدیریت و کاهش دهد. یوگا یک ابزار عالی برای مدیریت استرس و تسکین تنش است، هر دو به عنوان ترکیبی از مدیتیشن، تنفس اگاهانه و اغلب ورزش شدید یا کشش.