ائل اوبا – استان آذربایجان غربى به علت قرار گرفتن بین چهار کشور ترکیه ، عراق ، جمهورى آذربایجان و ارمنستان همواره از موقعیت حساس امنیتى برخوردار بوده است .

با پیروزى انقلاب اسلامى و سقوط کلانتری ها و اماکن نظامى و ساواک سیستم امنیتى رژیم در استان به طور کل از هم پاشیده شد ، در این میان گروه هاى معاند و منحرف به صفوف مردم رخنه کردند و این استان جولانگاه برخى از گروهک هاى مخالف انقلاب اسلامى گردید.

احزاب کرد با خلع سلاح پاسگاه‏ هاى ژاندارمرى و حمله به پادگان مهاباد و تخلیه انبارهاى سلاح و مهمات پادگان پسوه و تسخیر شهرستان اشنویه ، نقده ، بوکان و روستاهاى اطراف بر اوضاع مسلط شدند.

احزاب چپ در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۵۸ نیروهاى مسلح خود را به نقده برده و قریب بیست هزار کرد مسلح در وسط این شهر ترک نشین به تظاهرات پرداختند.

آنان مى‏خواستند مسلحانه بر نقده مسلط شوند زیرا نقده دروازه آذربایجان و براى تسلط به اشنویه ، جلدیان و پیرانشهر حیاتى بود. لذا مسلحانه وارد نقده شدند و قدرت‏ نمایى نموده و روستاهاى زیادى را در اطراف نقده مورد هجوم و کشتار قرار دادند.

اثر حاضر « جنگ نقده » چنانچه از نامش پیداست ، در زمینه و جریان وقایع و حوادث مربوط به آغاز انقلاب اسلامی در شهرستان نقده و نیز چگونگی تحمیل این جنگ از سوی حزب دمکرات کردستان به مردم نقده و جریان های مرتبط با آن تا مهرماه 1358 تدوین شده است .

این کتاب که حاصل پژوهش های میدانی فشرده و تحقیقات مفصل محقق گرانقدر آقای عیسی یگانه است ، روایت گر مجاهدت زنان و مردان ، پیران و جوانان دیاری است که باتوکل بر ذات خداوند یکتا بدون هیچگونه چشم داشتی ، بی هراس از مرگ ، در آن شرایط بحرانی و سخت پابرجا ماندند

وازخاک وطن ، شهر و ناموس خود قهرمانانه ، بسیار گمنامانه و بی ادعا دفاع کردند و شرح بسیاری ازاین رشادت ها و فداکاری ها هنوز هم ناگفته و نانوشته مانده است .

اینک مجله اینترنتی ائل اوبا به یمن لطف پروردگار ، و با کسب اجازه از محضر مولف محترم ، نسخه اندرویدی این مجموعه را به ساحت والای پژوهشگران و تاریخ دوستان تقدیم می دارد .

امید است که نسل های فعلی و آتی اقوام و ملت ها از حوادث تلخ و جنگ های بی حاصل گذشتگان پند گرفته ، و آن را دستمایه ای برای ساختن جهانی بدون جنگ قرار دهند.

حجم نرم افزار : 15 مگابایت

برای دانلود اینجا کلیک کنید


 

صفحه برنامه در مایکت

ائل اوبا