2065540رئیس واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی گفت:آلبوم موسیقی عاشیقی اورمودان گلن سسلر که به اهتمام واحد موسیقی این نهاد تولید شده است، در اجلاس بین المللی موسیقی عاشیقی ترکیه معرفی می‌ شود.

داریوش علیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در آلبوم موسیقی اورمودان گلن سسلر مکتب موسیقی عاشیقی ارومیه در قالب ۵۴ مقام ارائه شده است افزود: آلبوم موسیقی اورمودان گلن سسلر(نغمه های اورمیه) از تولیدات واحد موسیقی حوزه هنری آذربلایجان غربی است.

وی ادامه داد: این آلبوم با هدف حفظ و صیانت از موسیقی اصیل و فولکلور شهرستان اورمیه و معرفی این موسیقی و آلبوم به عنوان سوغات فرهنگی این شهرستان تاریخی ارائه شده است.

علیزاده با بیان اینکه عرضه این آلبوم در خارج از کشور نشان دهنده قدرت این نوع موسیقی است اضافه کرد: مکتب موسیقی عاشیقی اورمیه یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین سبکهای موسیقی عاشیقی در جهان است که ریشه در آداب و رسوم و فرهنگ غنی آذربایجان دارد و به عنوان میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت ملی شده است.

رئیس واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی اعلام کرد:حفظ و صیانت از موسیقی اصیل و فولکلور شهرستان ارومیه و معرفی این موسیقی و آلبوم به عنوان سوغات فرهنگی این شهرستان از جمله اهداف تولید این آلبوم موسیقی بود.

علیزاده ادامه داد: اجلاس بین المللی موسیقی عاشیقی ترکیه از فردا با حضور هنرمندان و سخنرانان ۱۲ کشور جهان از جمله ایران، چین، ترکیه، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، قبرس و ازبکستان برگزار می‌شود.

وی یاد آور شد گفت: این اجلاس از نشست‌های معتبر بین المللی برای بررسی موسیقی عاشیقی در دنیاست که امسال به صورت دو روزه در شهر گیرسون ترکیه برگزار می‌شود.

۱۲۳ عاشیق عضو کانون عاشیق‌های حوزه هنری آذربایجان غربی هستند و این کانون تنها کانون رسمی کشور در این زمینه به شمار می‌رود.

تک نوازی عاشیق‌ها، غیر ریتمیک بودن مقام‌ها، کلامی بودن موسیقی ارائه شده در کنار آلت موسیقی (قوپوز) هفت سیمه با ۱۴ پرده به نام ۱۴ معصوم از شاخصه‌های اصلی مکتب عاشیقی ارومیه به شمار می‌رود که آن را در سطح ایران و جهان منحصر به فرد کرده است.