ائل اوبا – امروز ۲۳ بهمن ماه سال ۹۵ ، روزنامه همشهری استان آذربایجان غربی با تیتر ” آرامش در شمال غربی ” که قرار بود توصیفی از هم زیستی مسالمت آمیز بین اقوام و ادیان باشد ، باعث ایجاد تنش و بر هم زدن آرامش و رنجش خاطر هموطنان آذربایجانی در شمال غربی کشور شد.

نویسنده این مطلب غرض آلود خانم زهرا خلجی ، ابتدا به بیان آمار و ارقام نمونه ای مرتبط با سال های ۷۹ و ۷۶ می پردازد ، به گونه ای که وانمود کند جمعیت ترکان در اثر مهاجرت بر جمعیت کردها پیشی گرفته است.

سال  درصد ترک ها ( شیعیان )  درصد کردها ( اهل سنت )
۱۳۷۶ ۶۳ درصد  ۳۳ درصد
۱۳۷۹ ۸۵٫۷ درصد ۱۰٫۵ درصد

نویسنده در یک زیر عنوان با تیتر ” آنچه بر ارومیه گذشت ” به دروغ پردازی های خود ادامه می دهد:

در اوایل دوره اسلامی، کردها و مسیحیان، ساکنان ارومیه را تشکیل می‌دادند. به همین سبب تا اواخر قرن دهم هجری، ارومیه هنوز یک شهر عمدتا کردنشین سنی مذهب بود.

انکار هویت ترکان استان آذربایجان غربی و بالاخص ارومیه بدون استدلال به منابع تاریخی به صورت ناشیانه ای ادامه پیدا می کند تا به اینجا که نویسنده پا را فراتر گذاشته و مدعی می شود :

” نزدیک به نیمی از جمعیت این شهر از هم میهنان کردزبان تشکیل شده که همراه آذری ها، ارمنی ها و آشوری ها و فارسی‌زبان‌ها زندگی می کنند. ”

پیداست که اقلیت و مهاجر خواندن ترکان آذربایجان غربی و انکار حضور تاریخی آنان دراین بلاد با توسل به نظریات منسوخ آریایی محورانه تنظیم شده است ، و می طلبد که زوایای پنهان تاریخ ایران و آذربایجان بیش از پیش توسط پزوهشگران و محققین آذربایجانی مورد مطالعه قرار بگیرد و با تولید محتوا راه را بر تحریف کنندگان تاریخ ببندند.

 

آذربایجان غریب همواره جولانگاه احزاب مسلح و تجزیه طلب کردی چون حزب کومله ، دمکرات ، پژاک و … بوده است که فرش قرمز زیر پایشان را عده ای تحریف کننده تاریخ پهن کرده اند ،کسانی که با تحریک احساسات ناسیونالیستی اکراد آنان را وارثان و بومیان آذربایجان جلوه دادند و عاقبت آن نیز شد حوادث خونین سال ۵۸ .

 

چرا روزنامه همشهری از هم زیستی و رنگارنگی اقوام و مذاهب در تهران و شیراز و قزوین و همدان … سخنی به میان نمی آورد ؟؟ و همواره سعی میکنند استان آذربایجان غربی را رنگین کمان اقوام مختلف نشان دهند؟؟

به راستی آمارهای خلاف واقع در روزنامه همشهری همسو شدن آنان با توسعه طلبان اقلیم کردستان عراق نیست ؟ شبکه روداوو اقلیم کردستان عراق همواره شهرهای ترک نشین استان آذربایجان غربی را جزوی از کردستان بزرگ معرفی می نماید ، این ادعاهای بی اساس اگر چه دروغی بیش نیستند اما تکرار این ادعا به کرات تاثیر خود را بر مخاطب می گذارد.

جامعه رسانه ای آذربایجان می بایست در مقابل این تحریفات اقدام درخوری انجام داده و با نشر حقایق و واقعیات توطئه دشمنان را در نطفه خفه کنند.

ائل اوبا

Print Friendly, PDF & Email