ائل اوبا – مسلمانان آراکانی سالهاست که تحت ظلم و ستم قرار دارند و این ظلم در سال ۲۰۱۷ بعد تازه ای یافته و منجر به کشته‌شدن هزاران نفر و بی خانمان شدن صدها هزار نفر دیگر شد.

درحالی که ارتش میانمار و بوداییان افراطی به روستا‌های مسلمان نشین در مناطق مختلف حمله کرده و مسلمانان آراکان را وحشیانه می کشتند، مسلمانان آراکانی که توانستند از آن مناطق بگریزند به مرز این کشور با بنگلادش رفتند. دولت بنگلادش ابتدا از ورود مسلمانان آراکانی ممانعت کرد ولی در پی وخیم تر شدن اوضاع درهای خود را باز کرد.

آوارگان مسلمان آراکانی که با عبور از رودخانه «ناف» و خلیج بنگال خود را به بنگلادش رساندند،

روزهای طولانی در اثنای فرار از کشورشان با بی آبی و کمبود مواد غذایی و بیماری مواجه شدند. شمار زیادی بر اثر واژگونی قایق‌ها جان خود را از دست دادند.

مسلمانان آراکانی مقیم اردوگاه ها در مرز مشترک میانمار با بنگلادش به دلیل تداوم ممانعت دولت میانمار از ورود سازمان های حقوق بشر و کمک‌های بشردوستانه به این منطقه، با بحران گرسنگی مواجه‌ شدند.

به گزارش سازمان ملل، از آغاز حملات ارتش میانمار به منطقه آراکان در تاریخ ۲۵ اوت سال جاری تا کنون، حدود ۶۵۵ هزار آراکانی به کشور بنگلادش فرار کرده اند.

جمعیت آراکان که در سال ۱۹۷۰ دو میلیون نفر تخمین زده می‌شد، به دلیل خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به پایین تر از ۳۵۰ هزار نفر کاهش یافته است.

از سوی دیگر، دیده بان های حقوق بشر اعلام کردند که از اواخر اوت تا کنون بيش از ۳۵۰ روستای مسلمانان روهينگيا در استان راخین به آتش کشیده شده و بیش از ۶۰۰۰ مسلمان به طرز فجیعی کشته شدند.

 

قطعنامه توقف خشونت‌ها علیه مسلمان روهینگیا

قطعنامه ای که به پیشنهاد سازمان همکاری کشورهای اسلامی به مجمع عمومی ارائه شده بود با رای ممتنع ایران و رای منفی سوریه مواجه شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد بامداد دوشنبه به وقت ایران با تصویب قطعنامه‌ای، از دولت میانمار خواست تا به خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور خاتمه دهد. اما ایران در نشست رای گیری این قطعنامه شرکت نکرد.

سرانجام این قطعنامه با ۱۲۲ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۲۴ رای ممتنع به تصویب رسید.

علاوه بر میانمار کشورهای چین، روسیه، کامبوج، لائوس، فیلیپین، ویتنام، بلاروس، سوریه و زیمبابوه به این قطعنامه رای منفی دادند.

قطعنامه مجمع عمومی از دولت میانمار خواسته است به کارکنان فعال در عرصه کمک های بشردوستانه اجازه فعالیت در این کشور را بدهد.

این قطعنامه همچنین ضمن طرح درخواست بازگشت همه پناهجویان روهینگیا به محل سکونتشان در میانمار از دولت این کشور خواسته است با اعطای تابعیت به مسلمانان روهینگیا اجازه دهد آنها از حقوق شهروندی برخوردار شوند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دولت میانمار خواست به عملیات نظامی خود علیه مسلمانان روهینگیا خاتمه دهد.

Print Friendly, PDF & Email