thumbs_b_c_b37698f53427755c5e18f32ac108d74cوزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به حملات توپ‌خانه‌ای ارمنستان به آذربایجان که در چند روز گذشته در خط مقدم جبهه دو کشور آغاز و منجر به آسیب رسیدن غیرنظامیان نیز شده بود را محکوم و این کشور را به پایبندی به آتش‌بس دعوت کرد.

متن این بیانیه بدین شرح است:

“از خداوند برای برادران آذربایجانی که در این حمله به شهادت رسیدند، طلب آمرزش و اعطای صبر به بستگان کرده و برای مجروحین نیز آرزوی سلامتی می‌کنیم. ارمنستان را که بیش از 25 سال است یک‌پنجم خاک‌ جمهوری آذربایجان تحت اشغال قرار داده، به پایبندی به آتش‌بس و توقف حملات فرا می‌خوانیم.

متاسفانه تا زمانی که این اشغال و اقدامات خشونت‌آمیز ارمنستان به پایان نرسد، خطر ادامه این درگیری‌های وجود دارد. در این چارچوب، با توجه به تصمیمات ذی‌ربط شورای امنیت سازمان ملل، بار دیگر فراخوانمان را به ارمنستان جهت پایان این اشغال تجدید می‌کنیم.

ترکیه به عنوان عضو گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، همواره از تمامی تلاش‌ها در محور حل مسئله قره‌باغ بالایی به طور عادل و پایدار در چارچوب حفظ یکپارچگی و حاکمیت ارضی آذربایجان حمایت خواهد کرد”.

پیش از این مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی تماس تلفنی با المار محمد‌یار‌اف، همتای آذربایجانی‌اش شهادت 12 سرباز آذربایجان بر اثر حملات ارمنستان را تسلیت گفت.

بنابر اعلام وزارت دفاع آذربایجان، نیروهای ارمنی مواضع آذربایجان را از نیمه شب روز گذشته تاکنون مورد هدف قرار داده که در نتیجه آن چندین غیرنظامی کشته و زخمی شدند. از این رو ارتش آذربایجان برای تامین امنیت جانی غیرنظامیان در مناطق آغ‌دره، ترتر، آغ‌دام، خواجه‌وند و فضولی اقدام به انجام عملیات کرد.

مطابق این بیانیه، 12 سرباز آذربایجانی نیز در نتیجه این عملیات به شهادت رسیده، 1 بالگرد مدل Mi-24 بدست نیروهای ارمنی سرنگون شده و یک دستگاه تانک نیز به دلیل انفجار مین از کار افتاده است.

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1991 به درگیری نظامی تبدیل شد. در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد .

در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه، رژیم آتش بس برقرار شد.