ائل اوبا – نگاه مالیاتی دولت در تنظیم لایحه بودجه سال ۹۶ بدون توجه به شرایط عدالت محور آن و بدون توجه به تبعات ناشی از عدالت گریزی یا واگرایی از مسیر عدالت ، اثرات نامطلوبی بر اقتصاد آذربایجان خواهد گذاشت.

در لایحه بودجه سال ۹۶ نرخ رشد مالیات برای آذربایجان شرقی ۱۳٫۹ درصد افزایش یافته رقمی بسیار بالاتر از میانگین کشوری ، این در حالی است که این افزایش برای استان اصفهان رقم ناچیز ۲ درصد بوده است ، بنا بر اعلام حسینعلی حاجی دلیگانی – عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس – در لایحه بودجه سال آتی یک هزار میلیارد تومان از سهم مالیاتی استان اصفهان کاسته شده است.

این تبعیض ناعادلانه مالیاتی شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان را تحت الشعاع خود قرار می دهد ، واحدهای تولیدی آذربایجان قدرت رقابت با شرکت های رقیب را از دست داده ، صادرات محصول به سبب افزایش قیمت ناشی از مالیات کاهش یافته و واحدهای آذربایجانی در بازار رقابت ناکام خواهند ماند ، تقاضای محصول کاهش یافته و فرصت های شغلی سوخت خواهد شد ، در چنین اوضاعی است که مصرف کننده به سمت کالاهای ارزان قیمت استانهایی که از تبعیض مالیاتی نفع برده اند ترغیب می شود.

افزایش ناعادلانه درآمدهای مالیاتی دولت از آذربایجان چندین برابر اعتبارات تخصیص یافته در لایحه بودجه سال ۹۶ است . سهم استان آذربایجان شرقی از بودجه کل کشور ۲٫۵ درصد در نظر گرفته شده است در حالی که نسبت جمعیت استان به کشور ۵ درصد است.

رئیس انجمن مدیران صنایع ، رئیس خانه صنعت و معدن ، رئیس اتاق بازرگانی ، صنعت و کشاورزی استان آذربایجان شرقی طی نامه ای مراتب اعتراض خود به این افزایش نرخ مالیات را تقدیم نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نموده اند ، متن نامه بدین شرح است:

بنام خدا

جناب آقای دکتر پزشکیان

نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

و نماینده مردم محترم تبریز ، اسکو و آذرشهر

باسلام

احتراما ، باستحضار می رساند که در بحث مالیات استانها ، افزایشی در حدود ۱۳٫۹ درصد برای آذربایجان شرقی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ لحاظ گردیده است و این درحالی است که متوسط افزایش کل کشور ۹٫۴ درصد بوده و در استان تهران ۶٫۷ درصد که در مقایسه با سایر استانهای همتراز بسیار رقمی بالا می باشد.

بدیهی است این افزایش بی رویه ، فشار مضاعفی برای واحدهای شفاف و روشن بوده و در شرایط رکود موجود ، مواردی از قبیل کاهش سرمایه گذاری ، فرار سرمایه ها ، هدایت نقدینگی و سرمایه ها به نیمه های پنهان مالیاتی و کاری و نهایتا تشدید رکود و بیکاری را در پی خواهد داشت.

علیهذا با عنایت به شرایط زمانی خاص برای تصویب لایحه بودجه ۹۶ و لزوم بررسی و جلوگیری از این روند ناصواب و ناعادلانه ، خواهشمند است بهر نحو صلاحدید اقدامات لازم را مبذول دارند.

انتهای پیام

Print Friendly, PDF & Email