56568391_54955172abddd-minکشور تاجیکستان نیز یکی از جمهوری های مسلمان نشین واقع در آسیای مرکزی است .

همزمان با اشغال تاجیکستان توسط روسیه تزاری و نیز روی کار آمدن نظام سلطه کمونیستی در این کشور در قرون نوزدهم و بیستم میلادی ، تاجیک های فارس زبان برای نخستین بار اسلام ستیزی و مقابله با دین مبین اسلام را تجربه کردند .اشغال تاجیکستان توسط روسیه تزاری و در پی آن کمونیست های ملحد ، موجب سست شدن پایه های دینی تاجیک ها شد .

در پی استقلال تاجیکستان در ماه دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی ، احزاب و گروه های اسلامی نخستین تشکل های دینی بودند که، در این کشور مسلمان شکل گرفتند .

در حقیقت می توان گفت : اتخاذ سیاست های دین ستیزانه نظام الحادی و کمونیستی حاکم بر تاجیکستان موجب شد که ، خلاء دینی در این کشور مسلمان به عنوان بارزترین واقعیت موجود احساس شود .

در پی اعلام استقلال تاجیکستان ، نهضت های اسلامی و احزاب اسلامگرا به عنوان نخستین تشکل های سیاسی و اجتماعی در این کشور مسلمان تاسیس شدند .

با وجود این ، حاکمان وقت تاجیکستان که میراث خواران نظام الحادی کمونیست سابق بودند، بار دیگر حکومت را قبضه کردند و اسلام ستیزی را به عنوان اولویت سیاست حاکمیت در دستور کار قرار دادند . محدودسازی و در تنگنا قرار دادن و نیز زندانی کردن رهبران احزاب سیاسی و دینی در تاجیکستان نخستین سیاست مقابله با دین مبین اسلام محسوب می شد .

حذف نمادهای دینی و اسلامی نظیر حجاب بانوان و ممنوعیت چاپ و توزیع کتب دینی و موارد مشابه دیگر همگی حاکی از آن است که، اجرای سیاست های اسلام ستیزانه در سایه سکوت کشورهای اسلامی امکانپذیر شده است .

در ادامه سیاست های دین ستیزانه در تاجیکستان ، امامعلی رئیس جمهوری این کشور مسلمان در اقدامی که برای تمامی تاجیک ها بسیار تعجب برانگیز بود ، قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن ، حضور جوانان برای اقامه نماز در مساجد منع شده است .

این خبر زمانی در رسانه های دوشنبه ، منطقه و حتی در سطح بین المللی تیتر شد که ، مردم مسلمان تاجیکستان به استقبال ماه مبارک رمضان می رفتند . خبرگزاری رویترز به نقل از اکبر تورجان زاده از متألهان مسلمان تاجیکستان گزارش داد : مقامات با تصویب چنین قانونی در طول ماه رمضان و درست یکماه پیش از بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان ، هدیه وحشتناکی به مسلمانان داده اند . امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان که از سال ۱۹۹۲ میلادی قدرت را در دست دارد ، قانون ” مسوولیت والدین” را پس از آن که به اتفاق آرا در پارلمان عالی این کشور تصویب شد ، امضا کرد .

بر اساس این قانون که ، از روز چهارم ماه آگوست(اسد ۱۳۹۰) و میلادی (۲۰۱۱ ) اجرایی شد ، تمام افراد زیر ۱۸ سال به استثنای کسانی که در مدارس دینی تحصیل می کنند از حضور در مساجد این کشور آسیای مرکزی، کلیساها و سایراماکن مذهبی منع شده اند .

این قانون همچنین دختران را از داشتن جواهرات به جز گوشواره منع کرده و استفاده از تنباکو ، رفتن به بارهای شبانه و تماشای فیلم ها و خواندن مطالب با محتوای خشونت ، افراط گرایی و تروریسم را برای تمام افراد زیر ۲۰ سال ممنوع کرده است . امامعلی رحمان به عنوان رئیس جمهوری تاجیکستان با دولتی سکولار و مورد حمایت روسیه ، این اقدام را به منظور ریشه کن کردن بنیادگرایی در کشور ضروری توصیف کرده و این امر را توجیهی برای تصویب این قانون اعلام کرد .

دولت تاجیکستان حتی از ائمه جماعات خواسته است ، خطبه هایی را ارائه دهند که دولت برای آنها تعیین می کند . دولت تاجیکستان ستادی را به منظور دستگیری مردانی که دارای محاسن هستند تشکیل داده است . در واکنش به این اقدامات امامعلی رحمان ، اکبر تورجان زاده به تلاش های دولت برای ممانعت از حضور جوانان در مساجد ابراز تأسف کرد و گفت:

رئیس جمهوری فراموش کرده است که ، قانون خداوند فراتر از قوانین زمینی است و نمی توان مردم را با ترس از جریمه ، از ادای احترام به خداوند و اقامه نماز منع کرد . وی در نامه ای به رئیس جمهوری تاجیکستان هشدار داده است که ، این ممنوعیت نتایج منفی میان مردم در پی خواهد داشت . وی همچنین از تلاش های مستمر دولتمردان دوشنبه برای دورکردن اسلام از این کشور انتقاد کرد و گفت : پیش از تصویب این قانون نیز مقامات از مردم دور شده بودند و اکنون این اقدام شکافت ایجاد شده را عمیق تر می کند .

اتخاذ سیاست اسلام ستیزانه دولت تاجیکستان و همزمان حذف نمادهای دین مبین اسلام در این کشور در حالی است که ، مسلمانان ۹۰ درصد از جمعیت ۲/۷ میلیون نفری تاجیکستان را تشکیل می دهند .

ممنوع شدن رعایت حجاب در مراکز آموزشی تاجیکستان کشوری که بخش اعظم جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند ، نقض آشکار حقوق بشر و آزادی اعتقادات دینی تلقی شده است . وزارت معارف تاجیکستان تاکنون صدها دانش آموز دختر محجبه را به بهانه خودداری از پوشیدن لباس فرم مدرسه اخراج کرده است . تصمیم دولت دوشنبه برای ممنوع کردن رعایت حجاب در موسسات آموزشی ، بحث و جدل زیادی در جامعه مسلمانان تاجیکستان ایجاد کرده است .

این اقدام موجب شده است که ، صدها دانش آموز دختر تاجیک برای آن که بتوانند حجاب خود را حفظ کنند ، به ناچار ترک تحصیل کنند . محی الدین کبیری رئیس حزب اسلامی ” النهضه ” تاجیکستان در این باره گفته است : این سیاست دولت دوشنبه نه تنها نتیجه نخواهد داد ، بلکه تاثیر منفی بر جای خواهد گذاشت . مقامات باید بدانند که سیاست امر و نهی کردن و ایستادن در برابر خواسته ملت به بن بست خواهد رسید .

مقامات دولت امامعلی رحمان برای توجیه تصمیمات خود می گویند : حجاب با لباس فرم مدرسه منافات دارد و لباس فرم به دختران دانش آموز اجازه می دهد موهای خود را با کلاه سنتی تاجیک و نه با هیچ پوشش دیگری ، بپوشانند .

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ، عبدالجبار رحمانف وزیر آموزش تاجیکستان روز در جمع دانشجویان دانشگاه دولتی شهر دوشنبه گفت : حجاب پوشش دانش آموزان نیست و اگر دین برای شما بیش از تحصیلات اهمیت دارد ، باید در مدرسه ای دینی تحصیل کنید .

وزارت آموزش تاجیکستان در سال ۲۰۰۵ میلادی مقررات منع حجاب را در مدارس و دانشگاه ها اعمال کرد و به گفته رحمانف این مقررات بخشی از قانون پوشش است که به زودی در مراکز آموزشی کشور منتشر و اعمال خواهد شد .

وی افزود : لباس دانش آموزان دختر باید مطابق با جایگاه آن ها و سنت های ملی تاجیکستان باشد و نباید همچون لباس های غربی تحریک کننده باشد . با این که بیش از ۹۰ درصد از جمعیت تاجیکستان مسلمان هستند ، اما طبق قانون اساسی ، نظام حکومتی این کشور غیردینی و لائیک تعریف شده است .

علیرغم شعارهای برخی از مقامهای دولت دوشنبه در زمینه تحصیل درمدارس دینی، مقام های تاجیک مجوز تاسیس مدارس دینی به افراد مستقل نمی دهند . در مساجد نیز امکان عبادت آزاد و یا تحصیل دینی در حاشیه فعالیت های جاری این مکان های مقدس به دانش آموزان داده نمی شود و ممنوع است . به همین دلیل ، تناقض در عملکرد مقام های دولتی در قبال فعالیت های دینی بسیار فاحش و عیان است ./ رادیو دری

 

پایان

Print Friendly, PDF & Email