ائل اوبا – پس از پایان ضرب العجل بغداد به اقلیم کردستان ، ارتش عراق و نیروهای بسیج مردمی « حشد الشعبی » با درگیری های پراکنده موفق شدند در کمتر از ۲۰ ساعت مناطق مهمی چون لیلان ، چاه های نفت باباگُرگُر ، شرکت نفت شمال ، فرودگاه و نیروگاه برق و شهرک صنعتی کرکوک و میدان‌های نفتی «خلیج حسن» و «هاوانا» و کنترل کامل شهرک تازه‌خورماتو و فرمانداری و استانداری کرکوک را که به اشغال نیروهای اقلیم کردستان درآمده بود به دست گرفته و پایگاه هواییK۱ را نیزبه تصرف خود درآوردند.

گفتنی است طی اخبار منتشره در نبرد میان پیشمرگ‌ها و نیروهای عراقی ۷ پیشمرگ جان خود را از دست دادند و عده ای نیز به اسارت در آمدند.

این در حالی است که شیرزاد حسن، یک مقام پزشکی محلی در جنوب کرکوک روز دوشنبه گفته است در درگیری های شب گذشته میان پیشمرگه ها و نیروهای حشدالشعبی ۱۰ پیشمرگه کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شده اند.

وستا رسول از فرماندهان پیشمرگ اقلیم کردستان در کرکوک در گفت‌وگو با رادیو نوا با تایید خبر عقب نشینی کردها اعلام کرد: پیشمرگ‌ها در کرکوک توان دفاع نداشتند و از پایگاه K1 عقب نشینی کردند.

در یکی از نوارهای ویدئویی یکی از نیروهای پیشمرگه کرد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ‘کردستان ۲۴’ در حالی که گریه می کرد، می گوید که فرماندهان پیشمرگه آنها را به حال خود رها کرده و فرار کرده اند.

فیلم فرار پیشمرگه ها از مناطق کرکوک

به دستور حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق در مناطقی که تحت تصرف نیروهای نظامی عراقی و حشد شعبی درآمده است، پرچم اقلیم کردستان را پایین کشیدند و پرچم عراق را برافراشتند.

 

Print Friendly, PDF & Email